Idag kom ett väldigt roligt paket med posten 🙂 Links nya outfit sydd och broderad av Yvonne Hull. Ett Link-halsband i husses ”favoritfärger” Blåvitt (:P) och ett tjänstetecken som jag specialbeställt.
Det finns en viss tendens att valpar charmar brallorna av alla inom ungefär en mils avstånd och efter att ha haft några valpar och tröttnat mer och mer varje gång på folk som kommer framspringandes i tid och otid så tänkte jag helt sonika att detta kanske kan underlätta så man slipper bli störd när man tränar och jag kommer definitivt använda det mycket när jag är inne och jobbar på skolan där det är högsta prioritet att Link lär sig att kunna ta det lugnt och inte ha för hög förväntan på att hälsa på alla elever och lärare.
Självklart kommer han att få hälsa på både hundar och människor – men nu kan vi förhoppningsvis kunna avstyra anstormningen av alla Links fans. Ja, alla älskar Link 😉
Idag var vi vid Knalleland och miljötränade/köpte stängselnät och Link fick hälsa på ett snällt och lugnt barn. Godisutdelning, klappande och godis igen. Link var mycket nöjd! Mycket bättre än SPRINGALLTVADNIKANOCHSKRIKFÅRVIKLAPPAIFALSETT-barnen i Landvetter förra veckan!
Pingback: Link = trendsättare |
Hej!
Såg att du hade en väst ”stör ej vi tränar” Det är verkligen en väst jag skulle behöva vid spårning i stan. Kunde inte hitta Yvonnes hemsida. Finns den annan försäljare av denna produkt?
Hej! Fungerar inte länken för dig?: http://www.barvatorps.se/gallery_349.html
Västen har jag kommit på själv hur jag ville ha den och så har Yvonne sytt upp den åt mig, så om du inte kommer i kontakt med henne så rekommenderar jag dig att leta efter någon som syr upp SBK-tjänstetecken och fråga om du kan få egen text på 🙂
Pingback: Träningsväst | Aquavit Shadow In The Night
Fint halsband o tjänste täcke 😀
har funderat på ett liknande till min pojke, även om han e vuxen har folk kastat sig fram eller kommit o bara velat prata…
Jag hade tänkt skaffa ett gult band till staffen när vi bodde i stan – för att folk inte skulle släppa fram sina hundar hur som helst, men tror ett sådant här täcke hade fungerat bättre. Egentligen borde det vara sunt förnuft att ALLTID fråga innan vare sig människor eller hundar hälsar, men sunt förnuft är tyvärr en bristvara hos en del 😉
Smart måste jag säga! 🙂
Han e ofantligt söt!!
Hoppas att folk respekterar 🙂 Mycket lättare att då välja själv och fråga dem om de vill hälsa 🙂
Väldigt bra lösning, det borde jag också tänkt på till min valp 🙂
Inte för sent än 😉
Var köpte du det tjänstetäcknet?
Klicka på ”Yvonne Hull” så kommer du till hennes sida 🙂